850 tys. zł od Marszałka trafi do Koszalina na wsparcie kultury

850 tys. zł od Marszałka trafi do Koszalina na wsparcie kultury

14.03.2020

Pomorze Zachodnie ze wsparciem dla kultury

 

Koncerty, spektakle i działania kulturalne w różnych częściach Pomorza Zachodniego. Województwo wesprze Koszalin kwotą 850 tys. zł z przeznaczeniem na Filharmonię Koszalińską i Bałtycki Teatr Dramatyczny oraz Szczecin kwotą 400 tys. zł na Teatr Lalek „Pleciuga”.

 

Pomoc finansową dla samorządów na wniosek Zarządu Województwa zaakceptował Sejmik podczas dzisiejszego, skróconego posiedzenia.

Równy i łatwy dostęp do kultury dla wszystkich mieszkańców województwa jest jednym z naszych priorytetów. Dlatego wspieramy instytucje, które zrealizują ciekawe i potrzebne działania w terenie, otwierają świat sztuki przed mieszkańcami mniejszych miejscowości. Zwłaszcza tymi młodymi. Wierzę, że kiedy tylko uporamy się z wirusem, będzie to znakomita oferta dla wielu osób – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

„Pleciuga” jest jedynym teatrem lalek na Pomorzu Zachodnim. Dotacja na wsparcie działalności instytucji wyniesie 400 tys. zł. „Pleciuga” zrealizuje 5 spektakli premierowych dla dzieci, zaoferuje także  widzom spektakle z bieżącego repertuaru, które będą prezentowane w placówkach kultury i oświaty na terenie  województwa zachodniopomorskiego, m.in. w: Połczynie – Zdroju, Drawsku Pomorskim, Zarańsku, Ostrowicach.

Koszalińskie instytucje ze wsparciem

 

Na potrzeby Bałtyckiego Teatru Dramatycznego trafi 500 tys. zł. Pomoc finansowa zostanie przeznaczona przede wszystkim na produkcję, promocję i eksploatację spektakli na terenie województwa. W ramach przyznanej dotacji teatr planuje 7 premier przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, a także organizację 11. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr”.

Ponadto Bałtycki Teatr Dramatyczny przewiduje prezentacje 40 spektakli na terenie województwa w takich miejscowościach jak: Łazy, Goleniów, Gryfice, Sarbinowo, Sławoborze, Tychowo, Wałcz, Połczyn-Zdrój, Nowogard, Choszczno, Kołobrzeg, Złocieniec,  Świdwin, Drawsko Pomorskie, Sławno, Białogard, Darłowo, Sianów.

Cieszę się, że krok po kroku udaje nam się zwiększać środki, którymi wspieramy koszalińską kulturę. Dzięki temu wzmacniamy to, jak rezonuje ona na resztę regionu. Tym razem to o 50 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym – zaznacza wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Filharmonia Koszalińska otrzyma 350 tys. zł pomocy finansowej. Instytucja współpracuje z wybitnymi artystami z kraju oraz z zagranicy, a obok koncertów symfonicznych realizuje również opery. W ramach dotacji planuje 15 koncertów, m.in. w Kołobrzegu, Sławnie, Szczecin,  Darłowie, Sianowie, Siemczynie, Tychowie, Szczecinku, Polanowie oraz Koszalinie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego.