W pobliżu wydm i Bałtyku. Na szlaku Velo Baltica otwieramy trasę Pleśna – Mielno

W pobliżu wydm i Bałtyku. Na szlaku Velo Baltica otwieramy trasę Pleśna – Mielno

Piękna, malownicza, urokliwa. Takich opisów tras rowerowych nad wybrzeżem Bałtyku nie brakuje, ale o wyjątkowości odcinka Pleśna – Mielno przekonuje wielu rowerowych turystów. Wartością dodaną szlaku jest możliwość dotarcia do Koszalina, Kołobrzegu czy Darłowa i granicy Pomorza Zachodniego. W najbliższą sobotę 21 września w samo południe otwieramy trasę rowerową Pleśna-Mielno. Zachęcamy do pierwszego przejazdu i udziału w konkursie, w którym można wygrać „niezbędnik rowerowego turysty”.
– Ten szlak przez lata cieszył się sporą popularnością dzięki takim atrakcjom jak mieleński las, okoliczne bunkry, pobliskie piękne plaże. Oplatając region siecią tras rowerowych Pomorza Zachodniego nie mogliśmy przegapić tej perełki. Wpisanie odcinka z Pleśnej do Mielna w szlak Velo Baltica był oczywistością. Teraz, z radością oddajemy go miłośnikom rowerów. – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj i zaprasza na oficjalne otwarcie trasy rowerowej, które nastąpi w sobotę 21 września 2019 r. o godzinie 12. Start zaplanowano w Sarbinowie przy zejściu na plażę przy ul. Leśnej obok Transgranicznego Centrum Edukacji, piknik zaś będzie się odbywał w Mielnie przy grodzisku.
Inwestycja zrealizowana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie liczy ok. 18 km, z czego blisko 9 km trasy rowerowej powstało od zera. Budowa rozpoczęła się pod koniec kwietnia br. i trwała niespełna pięć miesięcy. Łącznie powstały cztery odcinki, które pozwalają przejechać na rowerze przez Mielno, Chłopy, Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie i Sianożęty, czyli miejscowości gdzie są takie atrakcje jak przystań rybacka w Chłopach, Latarnia morska w Gąskach, czy 16 południk koło Chłopów. Wartość inwestycji wyniosła ponad 7,3 mln zł, z czego 6,1 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014- 2020.
Konkurs – „Niezbędnik rowerowego turysty”

Bidon, opaski świetlne, głośniki Bluetooth, parasole, torby, to tylko niektóre z gadżetów jakie można wygrać w rowerowym konkursie zorganizowanym z okazji otwarcia nowej trasy. By zgarnąć jeden z sześciu „Niezbędników rowerowego turysty” należy do 23 września do godziny 15 wykonać zdjęcie związane z realizacją trasy rowerowej Velo Baltica na odcinku Pleśna-Mielno oraz dodać je w dyskusji pod adresem https://www.facebook.com/events/370008583908872/?active_tab=discussion
Każdy uczestnik konkursu może zamieścić maksymalnie trzy zdjęcia. Ocena będzie obejmować występowanie takich elementów jak: trasa rowerowa wraz z oznakowaniem, rowery, okoliczna flora i fauna, atrakcje, plaża, morze, zabytki, ciekawe motywy i sytuacje na trasie.
Sieć tras rowerowych Pomorza Zachodniego

Realizowany przez Województwo Zachodniopomorskie projekt Sieci Tras, to prawdziwa rowerowa rewolucja na Pomorzu Zachodnim, która będzie liczyła 1100 km szlaków. Nowobudowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Prowadząca wzdłuż Wybrzeża Bałtyku trasa Velo Baltica po połączeniu wszystkich istniejących i budowanych odcinków, na terenie zachodniopomorskiego osiągnie długość około 240 km. W ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zbudował i oznakował ok. 110 km tras, a koszt tych inwestycji wyniósł ponad 44 mln zł. W roku bieżącym realizujemy trasy rowerowe o długości blisko 290 km, a nakłady finansowe dla tych zadań wynoszą ponad 75 mln zł. Większość z tych zadań zostanie zakończona w przyszłym toku. Warto zaznaczyć, że równocześnie są przygotowywane kolejne zadania, jednakże na tym etapie nie możemy sprecyzować, które z nich rozpoczną się w tym roku i jakie będą ich koszty.
Otwarcie trasy rowerowej Pleśno-Mielno przez ZZDW
Sobota, 21 września 2019 r., godzina 12
Sarbinowo, zejście na plażę przy ul. Leśnej obok Transgranicznego Centrum Edukacji.
W wydarzeniu weźmie udział m.in. wicemarszałek Tomasz Sobieraj

inf., zdj. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego