W trosce o rodziny pszczół

W trosce o rodziny pszczół

Węza pszczela to specjalny szablon z komórkami, który umieszczony w ulu ułatwia budować plastry w pasiece. Wymiana starych plastrów na węzy pozwala zachować czystość, chroni przed chorobami, wspomaga rozwój i kondycję pszczół oraz wpływa na ich liczebność. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jako drugi po Wielkopolsce region w Polsce postanowił wesprzeć organizacje pozarządowe realizujące zadania z zakresu ekologii i dziedzictwa przyrodniczego dedykowane pszczołom. Ruszył konkurs w którym do zdobycia jest 300 tys. zł.
– Blisko 1/3 produktów, które spożywamy zależy od pracy pszczół. Te jednak nie mają łatwo, zaczyna brakować łąk do pozyskiwania nektaru i pyłku, rolnictwo staje się monokulturowe, występują choroby. Zdecydowaliśmy się uruchomić wsparcie, które pomoże rodzinom pszczół i pszczelarstwu na Pomorzu Zachodnim – wyjaśnia wicemarszałek Jarosław Rzepa.
Wysoka cena węzy powoduje, że pszczelarze oszczędzają i zaniedbują systematyczną, coroczną wymianę plastrów na węzę, z której to pszczoły odbudowują plastry. Brak wymiany skutkuje nagromadzaniem się patogenów i w efekcie pogarszaniem zdrowia rodzin pszczelich, w niektórych sytuacjach prowadząc do ich śmierci.
Uruchomione przez Województwo Zachodniopomorski 300 tys. zł dla pszczelarzy z regionu na zakup węzy pszczelej znacząco poprawi sytuację rodzin pszczół w regionie. Otwarty konkurs pn. „Poprawa warunków  sanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” jest skierowany do wszystkich pszczelarzy naszego województwa zarówno zrzeszonych w związkach branżowych, jak również niezrzeszonych. O środki mogą aplikować organizacje pozarządowe oraz podmioty realizujące zadania statutowe na terenie województwa zachodniopomorskiego z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego, o których mowa w  art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. O środki można aplikować poprzez serwis Witkac.pl , pod adresem https://witkac.pl/#/Contest/View/10328 . Nabór wniosków trwa do 24 lipca.
Głównym kryterium oceny jest dotarcie do jak największej liczby pszczelarzy. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej na Pomorzu Zachodnim występuje ponad 80 tys. rodzin pszczół. Nieoficjalne dane mówią o nawet 3 tysiącach pszczelarzy, z czego absolutna większość traktuje to zajęcie w sposób, który można określić jako hobbystyczny.

inf. UM Szczecin