Strażnicy więzienni edukują młodzież

Strażnicy więzienni edukują młodzież

Wyczekiwany przez uczniów czas wakacji nadejdzie już niebawem. Aby wypoczynek przebiegał bezpiecznie, bardzo istotne jest zachowanie podstawowych zasad dotyczących spędzania wolnego czasu. Dział Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych Zakładu Karnego w Czarnem w ramach akcji Bezpieczna Szkoła przeprowadza pogadanki z dziećmi i młodzieżą na temat narkotyków, dopalaczy oraz zachowania się w stosunku do obcych zwierząt, szczególnie psów.
Strażnicy przypominają między innymi, iż nie powinniśmy głaskać obcych zwierząt bez uprzedniej zgody ich właściciela. Nie prowokujmy psów wzrokiem, nie drażnijmy, ani nie starajmy się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, próbując za wszelką cenę uciec. Prędzej czy później, pies i tak nas dogoni. W razie niebezpieczeństwa skuteczną metodą uniknięcia ataku jest przyjęcie „pozycji drzewa” – stajemy bokiem do czworonoga z rękoma blisko ciała i nie patrzymy mu w oczy. Drugim sposobem ochrony jest „pozycja żółwia” (klękając skulamy się, nakrywając splecionymi dłońmi kark i uszy).
Największe wrażenie na uczniach wywierają zawsze pokazy umiejętności psów. Funkcjonariusze prezentowali te wyszkolone specjalnie na potrzeby służby więziennej w celu poszukiwania osób lub narkotyków.