W Kołobrzegu odbędą się niesamowite imieniny – XXIII Ogólnopolski Zjazd Krystyn.

W Kołobrzegu odbędą się niesamowite imieniny – XXIII Ogólnopolski Zjazd Krystyn.

Już w następnym tygodniu (12-15 marca 2020 r.) w Kołobrzegu odbędą się niesamowite imieniny – XXIII Ogólnopolski Zjazd Krystyn.

Ogólnopolskie imieniny Krystyny to impreza z tradycjami, która co roku gości w innym mieście. Począwszy od 1998 roku 13 marca kilkaset imienniczek spotyka się, aby wspólnie przeżywać osobiste święto.Imprezę organizuje Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek z siedzibą w Katowicach. Coroczne spotkania Krystyn to manifestacja wspólnoty kobiet. Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa.

– Na Zjazdach poznajemy się i zawieramy przyjaźnie. Ruszamy razem na odkrywanie nowych zakątków Polski, która z roku na rok pięknieje. Po zjazdach często wracamy do tych miejsc z naszymi rodzinami – mówi w imieniu organizatorów Zjazdu, Krystyna Szaraniec, honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, była dyrektorka Teatru Śląskiego w Katowicach.

Ale marcowe spotkania to nie wszystko. Krystyny utrzymują ze sobą kontakty przez cały rok.

– Spotykamy się w swoich regionach, w większych i mniejszych grupach, chodzimy razem do teatru, kina, wyjeżdżamy na weekendowe wycieczki. Pomagamy koleżankom w potrzebie, wspieramy się, bo żadna Krystyna nie powinna nigdy zostać ze swoimi problemami sama – dodaje Krystyna Papiernik, członek Zarządu Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje coroczne zjazdy, jest apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej.

Śląskie Krystyny przede wszystkim angażują się w działalność kulturalną. Chodzą razem do teatru, opery czy na koncerty.  I razem podróżują.

– Panie  poprzez wspólne wyjazdy na imprezy turystyczne  promują atrakcje turystyczne naszego regionu. Coroczne Zjazdy są okazją,  by przy wspólnej zabawie propagować też język, folklor i  tradycje śląskie – dodaje Krystyna Papiernik.

Krystyny prowadzą także działalność charytatywną. Śląska grupa aktywnie działa na rzecz katowickiego Hospicjum Cordis, w którym  Krysie urządziły i wyposażyły jedną z sal dla chorych.

Krystyny  Zachodniopomorskie zebrały pieniądze na „Dom bez barier dla Roksany”, które przeznaczone zostały na zakup mieszkania dla niepełnosprawnej dziewczynki. Dzięki różnym  akcjom, np. sprzedaży cegiełek, organizacji koncertów  charytatywnych, zbiórek internetowych /zrzutka.pl/ bazarek internetowy, udział w kiermaszach świątecznych z własnymi wypiekami i  wsparciu wielu  wrażliwych ludzi, udało się uzbierać kwotę 140 tys. złotych.

W programie tegorocznego Zjazdu oprócz wielu atrakcji przygotowanych dla uczestniczek, takich jak m.in. spotkanie  autorskie z pisarką Ewą Kassalą, przewidziane są koncerty: Krystyny Durys, Krystyny Giżowskiej oraz aktora Jacka Kawalca, który razem z dziennikarką Marią Zawałą wcieli się także w rolę prowadzącego zjazdowe imprezy.

Krystyny ze Śląska zorganizują też dla swoich imienniczek z całego kraju Biesiadę Śląską . Śmiało można powiedzieć, że Krystyny, realizując różne formy aktywności społecznej przez Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, spowodowały, iż stały się rozpoznawalne w regionie i kraju jako Marka Śląska.

Niedzielny wyjazd z Kołobrzegu poprzedzi udział imienniczek w Mszy Świętej w intencji ś.p. Krystyny Bochenek, dziennikarki Radia Katowice i wicemarszałek Senatu, w 10. rocznicę jej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej.

Patronat  medialny nad tegoroczną imprezą objęły:

TVP 3 Szczecin, TVP Katowice  Radio Katowice, Radio Szczecin,

Ogólnopolskie Zjazdy Krystyn: Jak to się zaczęło?

Zaczęło się 23 lata temu. Ówczesna redaktor Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek prowadziła cykl rozmów ze znanymi Krystynami. Z rozmów tych powstała książka pt. „ Jak Krystyna z Krystyną” i zrodził się pomysł corocznych ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w coraz to innym mieście z innym adekwatnym do miejsca hasłem.

1998r.

Pierwsze spotkanie 500 Krystyn odbyło się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie Krystyny zabawiał pięknym głosem i anegdotami wspaniały tenor, mąż Krystyny, Wiesław Ochman.

1999r.

Na dzień przed wstąpieniem Polski do NATO pojechały umundurowane w pałatki i niebieskie berety, uzbrojone w wałki do ciasta, drewniane łyżki i pałki do Sopotu z hasłem „Śląskie Krystyny jadą nad morze na imieniny i co NATO na to?” Śląski Batalion Krystyn prowadził satyryk Michał Ogórek.

2000r.

Sabat Krystyn w Kielcach i na Łysej Górze. Hasło „Krysie wróżki, nimfy, wiedźmy i wróżbitki to fajne kobitki”. Królową Krystyn Polskich została wybrana Krystyna Janda ,a Krystyna Prońko Naczelną Czarodziejką Kraju. Z Czarnoksiężnikiem Irkiem Dudkiem zaśpiewały „Och, Krycha”.

2001r.

Na deptaku w Ciechocinku pojawiły się Krystyny w strojach fin de siècle`u w pięknych kapeluszach. Raczyły się wodą zdrojową Krystynka, jeździły bryczkami i z Kazimierzem Kowalskim śpiewały operetkowe przeboje.

2002r.

W Krakowie na rynku krakowskim u stóp pomnika Adama Mickiewicza pojawiły się przystrojone w krakowskie wianki. Krystyna Prońko zagrała na trąbce hejnał z Wieży Mariackiej. W Teatrze im. J. Słowackiego oglądały kurtynę Siemiradzkiego i spektakl. Hasło głosiło, że „Polskie Krystyny mają najwięcej adrenaliny”.

2003r.

Odwiedziły Łódź, korowód przeszedł i przejechał rikszami ulicą Piotrkowską do Pałacu Poznańskich, gdzie odbył się koncert w wykonaniu łódzkich artystów. Krystynom towarzyszyło hasło „ Ja nie mam nic, ty nie masz nic, razem mamy Siebie.”

2004r.

Przyjechały do Wrocławia. Tym razem nie było zabawy, gdyż wcześniej doszło do zamachu w Madrycie. Krystyny z flagami państw członkowskich UE przeszły w marszu protestacyjnym przez symboliczną „Bramę do Europy” na 50 dni przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Złożyły kondolencje na ręce Krystyny z Hiszpanii, uczestniczki imienin, protestowały przeciw terroryzmowi i solidaryzowały się z Hiszpanią.

2005 r.

Krystyny pojawiły się w Opolu, stolicy polskiej piosenki w amfiteatrze z hasłem „Krystyny. O! Polskie dziouchy” i jak zawsze zwiedziły miasto oraz złożyły kwiaty pod pomnikiem poetki Agnieszki Osieckiej.

2006r.

Witał je Poznań i zachęcał hasłem: „Przyjedź Krysiu do Poznania”. Wysłuchały koncertu w pięknej Auli Uniwersyteckiej, na Zamku obejrzały wystawę i album portretów Krystyn w wykonaniu Janiny Krystyny Nasierowskiej, obejrzały film „Nikifor” w roli głównej z imienniczką Krystyną Feldman, a w nocy z pochodniami powędrowały pod Operę na spotkanie z władzami miasta. Odbyła się tutaj promocja książki Danuty Lubiny Cipińskiej i Anny Gumułki pt. „ Karuzela z Krystynami”.

2007r.

W Zakopanem odbyło się jubileuszowe X spotkanie pod Wielką Krokwią, przemarsz Krupówkami. Wspaniała pogoda i niezapomniane góralskie tańce Krystyn i wykonanie przez Krystynę Prońko piosenki „ Hej, góry moje góry, hej góry i doliny, hej najpiękniejsze w świecie, hej polskie są Krystyny”.

2008r.

W Toruniu, pięknym zabytkowym mieście Kopernika, Krystyny skandowały „ Gdyby Kopernik żył, to by z nami był”. Miasto urzekło Krystyny swoją urodą, a w spotkaniach uczestniczył astronom prof. Aleksander Wolszczan.

2009r.

To pierwsze imieniny transgraniczne, Cieszyn, Cieszyn Czeski, Trzyniec i Zaolzie gościło Krystyny. Gościem Honorowym była Księżna Maria Krystyna Habsburg. Część artystyczna imienin – monodram w wykonaniu Krystyny Jandy odbył się w Teatrze Polskim w Cieszynie.

2010r.

Zawitały do Szczecina z hasłem „ Krystyna – morze”. Na Wałach Chrobrego udokumentowano i ustanowiono” Polski Rekord Osobliwości”.

Wydano 715 certyfikatów uczestniczkom z całego świata, gdyż do imienin dołączają sukcesywnie imienniczki z różnych krajów. Tak liczną grupę mogła pomieścić jedynie Katedra w której odbył się koncert przebojów operowych pt. „Każda Krystyna to Hrabina”.

2011 r.

Znów Katowice gościły Krystyny i były „ Europejską Stolicą Krystyn”, gdyż wówczas Katowice pretendowały do tego tytułu. Były to, niestety, pierwsze imieniny bez Patronki i Pomysłodawczyni Imienin Krystyny Bochenek, która wówczas w randze wicemarszałek Senatu, tragicznie zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

2012r.

Rzeszów gościł Krystyny w roku Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Panie rozegrały mecz piłki nożnej, brały udział w debacie naukowej i dyskusji na temat „Roli kobiety w rodzinie i współczesnym świecie”. Wysłuchały m.in. koncertu w Filharmonii Podkarpackiej.

2013r.

XVI zjazd odbył się pod hasłem „Krysiu, uśmiechnij się, jesteś w Gdyni” . Przyjechały Krystyny ze Szwecji, Austrii, Belgii, Niemiec, USA, Anglii i Francji. Gościem Honorowym Zjazdu był prezydent Lech Wałęsa. Teatr Muzyczny w Gdyni przygotował na tę okazję specjalny spektakl.

2014

„Zmysłowe Podlaskie Krystyny” – pod takim hasłem Krystyny z całej Polski i z zagranicy świętowały swoje imieniny w Białymstoku. Wysłuchały m.in. Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek, podczas których prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, opowiadała o zdrowiu i życiu seksualnym kobiet dojrzałych. Wręczono tytuł Krystyny Roku Krystynie Brodeckiej-Majewskiej z Łowicza za działalność upowszechniającą pamięć Krystyny Bochenek. Gościem była pani Małgorzata Tusk.

2015 r.

W mieście pod Śnieżką odbył się XVIII Ogólnopolski Zjazd Krystyn pod hasłem „18-stka Krystyn”. Gościem była minister Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, która tłumaczyła paniom m.in. zalety zdrowego żywienia. W Hotelu Gołębiewski panie obejrzały m.in. tragikomedię „Lataj z Krystyną” w wykonaniu Aldony Jankowskiej,

2016 r.

Do Lublina na doroczny XIX zjazd przyjechało ponad 500 pań, Zjazd Krystyn, pod hasłem Krystyny lubią Lublin” zakończył koncert w Filharmonii Lubelskiej oraz spotkanie z liderem legendarnej Budki Suflera, Krzysztofem Cugowskim.

2017r.

Po raz trzeci w Katowicach. Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek zaprosiło panie na XX Jubileuszowy Zjazd Krystyn pod hasłem „Krystyny w Katowicach – Mieście Muzyki”. Gościem Krystyn byli Wiesław Ochman oraz Zbigniew Wodecki. Panie zwiedzały region oraz uczestniczyły w spektaklach teatralnych i muzycznych, m.in. w Filharmonii Śląskiej i NOSPR.

12 marca 2017 roku Krystyny podjęły próbę pobicia rekordu Guinnessa w kategorii „największe zgromadzenie osób o tym samym imieniu”. W budynku NOSPR w Katowicach zjawiło się 680 pań. Niestety, to było zbyt mało, aby pokonać obecnych rekordzistów. W 2005 roku rekord w tej kategorii przypadł w udziale panom o imieniu Mahomet. W jednym miejscu zebrało się ich wtedy ponad 1090.

W 2017 roku nastąpiła zmiana w składzie zarządu Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek. Prezesem została Krystyna Urgacz. Dotychczasowa prezes, Krystyna Szaraniec, pełni funkcję honorowo. Wiceprezesem została prof. Krystyna Lisiecka. Zarząd tworzą Krystyny: Klaczkowska, Papiernik, Rozłonkowska oraz Magdalena Bochenek-Kępa i Maria Zawała.

2018 r.

Imieniny Krystyn odbyły się w Olsztynie pod hasłem Warmia i Mazury skarbem Kultury. Na Zjazd przyjechało prawie 500 pań, tradycyjnie z kraju i zagranicy. Gościem Krystyn była olsztynianka Izabela Trojanowska.

2019 r. Bydgoszcz

Solenizantki przemaszerowały ulicami Bydgoszczy. Wśród Krystyn nie zabrakło znanych Kryś, w tym Krystyny Gucewicz, Krystyny Czubównej oraz Krystyny Giżowskiej. W Operze obejrzały spektakl operetkowy „Zemsta nietoperza”,  rozmawiały z prof. Aleksandrem Araszkiewiczem, znanym psychiatrą.

2020 Kołobrzeg

Więcej informacji: www.zjazdkrystyn.pl

Kontakt dla mediów:

Krystyna Papiernik

+48 606 174 767

E-mail: k2papiernik@op.pl

inf., zdj. Starostwo Powiatowe Kołobrzeg