Szczecinek. To było prawdziwe święto kolarstwa przełajowego.

Szczecinek. To było prawdziwe święto kolarstwa przełajowego.

17.12.2019
15 grudnia w Szczecinku odbyła się siódma edycja największego amatorskiego cyklu wyścigów w Polsce – SCOTT Cyclocross Challenge. Zmienna pogoda sprawiła, że niedzielne zawody stały się bardzo widowiskowe. Po pierwszych, nieco „lżejszych” rundach poprowadzonych od stadionu Lechii wzdłuż jeziora Trzesiecko, przyszedł czas na deszcz i błoto. Opony „przełajówek” i rowerów MTB nie trzymały się odtąd nawierzchni, co skutkowało czasem upadkami, szczególnie przy stromych i technicznych zjazdach z najwyższego punku szczecineckiej trasy – wieży Bismarcka. Grząski i błotnisty teren zlokalizowany odcinkowo przy samym jeziorze jeszcze bardziej utrudnił zmagania uczestnikom, wymuszając bieg z rowerem na plecach. To właśnie stanowi kwintesencję kolarstwa przełajowego, co podkreślali również startujący.
Pozytywne opinie płynące z ust zawodników czołówki krajowej na temat zarówno przygotowanej trasy, jak i samej organizacji zawodów są dowodem na to, że impreza rzeczywiście się udała i tym samym stała się niekwestionowaną reklamą miasta wśród cyklistów.
W niedzielę mieliśmy również okazję gościć dwóch trenerów kadry narodowej – Jana Antkowiaka (kolarstwo przełajowe) i Przemysława Gierczaka – (trener młodzieżowców MTB), którzy równie pozytywnie wypowiedzieli się o edycji rozegranej w Szczecinku. Eksperci w dobrym tonie odnieśli się do organizacji zawodów amatorskich, szczególnie tych, w których startuje młodzież Są to bowiem potencjalni kadrowicze i reprezentanci Polski i to w nich trenerzy upatrują przyszłość kolarstwa.
Organizatorzy szczecineckiej edycji zadbali również o nagrody. Były m.in. torby sportowe, zestawy słuchawkowe, komplety kosmetyków, medale i kubki z logo SCOTT Cyclocross Challenge. Uczestnikom zapewniono ciepły posiłek, napoje energetyczne, słodki poczęstunek, owoce, kawę i herbatę. Wszystko to przy ognisku na terenie „Ślusarni” OSiR.
Należy dodać, że impreza odbyła się dzięki wsparciu licznych sponsorów lokalnych (nie zapominając oczywiście o sponsorze tytularnym oraz sponsorach całego cyklu), współorganizatorów i wolontariuszy. Stowarzyszenie Aktywne Pomorze, jako główny organizator, składa serdeczne podziękowania za pomoc wszystkim podmiotom, które włączyły się w tę sportową promocję regionu:
Miasto Szczecinek,
OSiR Szczecinek,
SAPiK Szczecinek,
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
Nadleśnictwo Szczecinek,
„Minerał” Sp. z o.o.,
Hurtownia Kosmetyczno – Fryzjerska „Kama”,
STEKOP S.A.,
Bank Spółdzielczy,
SHIUZ Bydgoszcz
Kaufland,
Piekarnia Smak Pomorski

Już 5 stycznia w Pile wielki finał cyklu SCOTT Cyclocross Challenge. Zapraszamy serdecznie.
Zdjęcia z całego cyklu zawdzięczamy Jarkowi Dulnemu.