Wyjątkowe uroczystości na Pomorzu Zachodnim. Dni Olimpijczyka połączone ze 100-leciem PKOL

Wyjątkowe uroczystości na Pomorzu Zachodnim.  Dni Olimpijczyka połączone ze 100-leciem PKOL

Goleniów – jedno z najbardziej aktywnych sportowo zachodniopomorskich miast będzie gospodarzem tegorocznych Wojewódzkich Uroczystości Dni Olimpijczyka. Wydarzenie połączone ze 100-leciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbędzie się w piątek, 26 kwietnia 2019 roku. W organizację przedsięwzięcia tradycyjnie włączyły się: Zachodniopomorska Rada Olimpijska, Urząd Marszałkowski, władze miejskie Goleniowa oraz goleniowskie starostwo. Szczegóły imprezy zostały omówione we wtorek, 23 kwietnia br. w Goleniowie.
Główny punkt tegorocznych obchodów wraz z uroczystą defiladą i ceremoniałem olimpijskim zaplanowano na piątek, 26 kwietnia 2019 roku. Program wypełnią przede wszystkim imprezy sportowe. Ponadto nie zabraknie spotkań ze sportowcami, wręczenia odznaczeń PKOL, Gryfa Zachodniopomorskiego oraz resortu sportu, jak i koncertów muzycznych, wystaw prac artystycznych oraz rozstrzygnięcia konkursów plastycznych.
To wydarzenie, które propaguje najszlachetniejsze wartości, wartości uniwersalne o ogromnym znaczeniu nie tylko dla sportowych zmagań – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – W 2019 roku święto idei olimpijskiej dotrze do Goleniowa. Zawita do miasta mocno usportowionego. Tegoroczne uroczystości przypadają w ważnym dla polskiego sportu momencie. To rok 100-lecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To również rok przedolimpijski, czyli szczególny czas, czas wytężonej pracy i mobilizacji przed zbliżającymi się zawodami przybliżającymi sportowców do startu w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku – dodał Olgierd Geblewicz.
Szczegóły przedsięwzięcia związane z organizacją uroczystości omówiono podczas spotkania, w którym udział wzięli: zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek, prezes ZRO w Szczecinie Stanisław Kopeć, zastępca burmistrza Goleniowa Tomasz Banach, wicestarosta goleniowski Tomasz Kulinicz oraz olimpijczyk z Goleniowa Krystian Zalewski.
To będzie wielki dzień dla zachodniopomorskiej rodziny sportowej. Wypełniony rywalizacją i atrakcjami – przyznał prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w Szczecinie Stanisław Kopeć.
Goleniów wybrany został na gospodarza tegorocznych uroczystości nieprzypadkowo. Duża sportowa aktywność i dobra infrastruktura to jeden z największych atutów miasta. Do najlepszych tego przykładów  m.in. należą: cykliczna impreza biegowa „Goleniowska Mila Niepodległości”, budowa bocznego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią czy modernizacja bieżni lekkoatletycznej na obiekcie przy ul. Sportowej, budowa krytej pływalni „Fala”, powstanie dwóch boisk „Orlik”, a także montaż siłowni zewnętrznej oraz wymiana oświetlenia w hali Zespołu Szkół nr 1. Ponadto to najbardziej utytułowanych sportowców ziemi goleniowskiej należą: Ewa Durska – złota medalistka w pchnięciu kulą z Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney (2000), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), kolarz szosowy Rajmund Zieliński – uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968), a także Krystian Zalewski, który reprezentował kraj oraz region podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.
Zachodniopomorskie Wojewódzkie Uroczystości Dni Olimpijczyka to cykliczne wydarzenie, które co roku odbywa się w kwietniu. Za ich organizację odpowiada Zachodniopomorska Rada Olimpijska, która zrzesza w swoich szeregach ponad 200 olimpijczyków, 45 paraolimpijczyków, 15 klubów olimpijczyka i 27 szkół imienia olimpijczyków. Od ponad dekady władze samorządu województwa wspierają finansowo propagowanie idei olimpijskiej wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 33 tys. zł. W piątkowym przedsięwzięciu w Goleniowie udział zapowiedział wicemarszałek Jarosław Rzepa oraz członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

inf., zdj. UM Szczecin