Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

W 2021 roku będzie gotowych kilka ważnych odcinków trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę drogi Łubczewo – Wolin – Recław. To wyjątkowo urokliwa okolica z pagórkami, wiatrakami i śladami Wikingów.

Podróżujący po Pomorzu Zachodnim na rowerach z niecierpliwością czekają na takie wiadomości. Za niespełna trzy miesiące rozpoczną się prace przy budowie szlaku rowerowego w okolicach Wolina. Chodzi o prawie 13 kilometrów od Łubczewa (koło Wapnicy) do Recławia, czyli odcinek biegnący także po wzniesieniach nad samym Zalewem. Widoki są tam zachwycające – woda, łąki, wiatraki, zaciszne siedliska. No i oczywiście zabytki dawnego grodu Wikingów.

Na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego jest wiele pięknych miejsc. Ta część szlaku będzie jedną z najatrakcyjniejszych. I na pewno będzie bardzo popularna – prognozuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Pagórkowate tereny za Wolinem nawet z perspektywy kierowcy samochodu robią wrażenie, otwierają widoki na Zalew. Z roweru będzie widać dużo więcej, bliżej, ciekawiej. To będzie turystyczne must have dla odwiedzających Pomorze Zachodnie i lubiących aktywny wypoczynek. Od razu uspokoję: podjazdy są tam dość łagodne. Każdy da radę – zapewnia Olgierd Geblewicz.

Trasa będzie spinała Woliński Park Narodowy z Wolinem, zahaczy o okolice Sułomina – znanego z Country Festivalu oraz dużego pola namiotowego – i przejdzie przez rzekę Dziwnę. A stamtąd już prosta droga wiedzie w kierunku Stepnicy i Szczecina. Dlatego jest to tak ważna inwestycja na rowerowej mapie regionu. Kiedy będzie gotowa? Przetarg ogłoszony właśnie przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przewiduje zakończenie prac do 30. września 2021 r. Przekazanie placu budowy – w połowie lutego. Głównym kryterium przetargowym jest cena, ale wysoko punktowane jest również doświadczenie wykonawców przy budowach i przebudowach infrastruktury drogowej.

Wyłoniona w przetargu firma będzie miała niespełna osiem miesięcy na zbudowanie ok. 12 km 830 metrów szlaku dla rowerzystów. Zakres robót obejmuje m.in. przygotowanie terenu, rozbiórkę starych nawierzchni z kostki betonowej i płyt betonowych, wykonanie projektowanej konstrukcji ścieżki rowerowej i zjazdów, ustawienie słupków drewnianych, wykonanie poboczy z kruszywa, humusowanie wraz z obsianiem trawą, wykonanie ścieków z kostki kamiennej i elementów prefabrykowanych, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, usunięcie kolizji energetycznych. Szacowana wartość projektu przekracza 6 mln 133 tys. zł (bez VAT). Będzie on finansowanych ze środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Zachodniopomorskiego), Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz gminy Wolin.

Odcinek Łubczewo – Wolin – Recław to kolejny etap zamykania prawie 300-kilometrowej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego: Świnoujście – Międzyzdroje – Wolin – Stepnica – Szczecin – Nowe Warpno – Ueckermunde – Anklam – Świnoujście. Ta atrakcyjna velostrada ma częściowo wspólny przebieg z międzynarodowymi szlakami Velo Baltica (wybrzeżem Bałtyku) i Blue Velo (znad morza do Szczecina i dalej na południe Polski). Przebiega m.in. przez obszary chronione Wolińskiego Parku Narodowego, Natura 2000 Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński.

W tym roku miłośnicy dwóch kółek mogli cieszyć się z oddania do użytku kilku fragmentów trasy, m.in. z Międzyzdrojów do Zalesia i Wapnicy. Stary brukowany dukt przed wakacjami zamienił się w malowniczą i równiutką drogę, z bitumiczną i kamienną nawierzchnią. Gotowe jest połączenie Recław – Czarnocin. Dokończenia wymagają odcinki nad jeziorem Dąbie. Po drugiej stronie Odry i Zalewu cyklistów cieszą nowe, wygodne i bezpieczne kilometry ze Szczecina do Polic i Trzebieży.

Więcej informacji o Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego – na stronie Rowery.wzp.pl

Aktualny stan prac można śledzić na stronie Trasyrowerowe.wzp.pl

inf., zdj. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego