Kolarstwo przełajowe, tym razem w Myśliborzu.

Kolarstwo przełajowe, tym razem w Myśliborzu.

Okiem Chabasa…

Czym byłoby kolarstwo w Polsce bez społeczników, którzy pomimo wszystko organizują wyścigi rowerowe. Jeszcze jak to robią latem, to rozumiem – wtedy jest dużo łatwiej pod każdym względem. Wiem co piszę. Lecz jeśli to robią zimą,kiedy trudniej o frekwencję i pogodę oraz wiele innych„bo trudniej”, no to już trzeba ten sport kochać.

Myślibórz jest tego przykładem, od kilku lat dwóch ludzi wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi organizuje ściganie na rundzie w Lasku Wierzbnickim. No bo wiecie, jak to jest. Mama ugotuje herbatę , siostra, żona zrobi ciasto, ciocie pyszną domową zupę, a tata z wujkiem oznaczą i napalikują trasę.

Dobra, czas na wywołanie do tablicy. Wiesław Pikosz i Maciej Iwko 10 listopada byli sprawcami trzeciej edycji Scott Cyclocross Challenge. Bardzo malownicza trasa, trudna, miejscami bardziej XC, kameralność miejsca i stworzona rodzinna, koleżeńska, nienachalna bez sztucznego PR (wszechobecnego w tych czasach) atmosfera, to tylko kilka spostrzeżeń na początek. Kolarze wiedzą,  jak jest w Myśliborzu i pomimo że równolegle w Polsce odbyły się dwa inne wyścigi CX, to ponad 116 Kolarzy stanęło na starcie Scotta…

Pikanterii ściganiu dodały dwudniowe opady deszczu. Było do tego bardzo grząsko. Żacy, młodzicy, juniorzy oraz Panie wystartowały jako pierwsi. 30 min ścigania, gdzie wśród Pań zwyciężyła aktualna MP Marta Balcerzak (JF Duet Goleniów Spectrum Bike), a najlepszym młodzieżowcem był Michał Jaskuła, do niedawna członek Zachodniopomorskiej Akademii Kolarskiej. Marta w koszulce MP od samego początku wyforsowała na czoło peletonu i nie oddała zwycięstwa. Wśród Panów było już trochę inaczej – powalczyli i poskakali sobie „do gardeł”.

W wyścigu głównym, a więc kategorie od Cyklosportu do Masters 4, też się działo. Szczególnie, że wystartował dawno nieoglądany na wyścigach CX Kacper Szczepaniak (Szczepan Bike). Od początku po pierwszej rundzie  Kacper Szczepaniak, Maciej Iwko, Jakub  Mądry, Michał Konradowski, Przemysław Burzych, Robert Suszczyński, Mateusz Łangowski oraz doświadczony Aleksander Gawryluk trzymali  „czuba” peletonu, lecz do końca tempo zwycięskiego Kacpra Szczepaniaka wytrzymali tylko Maciej Iwko i JakubMądry, w takiej kolejności wjechali na metę. W  kategorii CX – MTB zwyciężył Adrian Zimny.  Pozostałe wyniki sa na stronach:
https://www.protiming24.pl/images/wyniki/2019/SCC319_Z.pdf

https://www.protiming24.pl/images/wyniki/2019/SCC319_MK.pdf

https://www.protiming24.pl/images/wyniki/2019/SCC319_CM.pdf

Zwycięzcom gratuluję, a pokonanym życzę powodzenia. Jestem pewien, że następnym razem Wam się uda. Ten następny raz będzie już 24 listopada w Policach,gdzie zapraszają Przemysław Burzych i Przemek ChabasChabasiński  oraz Funadacja Aktywne Police. Obiecujemy, że w mieście mistrza Andrzeja Mąkowskiego też będzie przełajowo.

 inf. Przemek Chabas Chabasiński
zdj. Jarek Dulny Fotografia