W Szczecinku będzie legalne piwko „pod chmurką”?

W Szczecinku będzie legalne piwko „pod chmurką”?
Polub naszą stronę na Facebooku
i dołącz do wciąż rosnącego grona czytelników na Pomorzu!

06.08.2019
Podczas piątkowej sesji rady miasta szczecineccy radni zadecydują o przygotowanym projekcie uchwały o odstępstwie od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym na terenie miasta Szczecinek. Miejsce, w którym można by było legalnie spożywać alkohol, to dokładnie oznaczony w Uchwale teren pomiędzy Zamkiem Książąt Pomorskich a jeziorem Trzesiecko.
Ustanawianie tego typu odstępstw umożliwiła samorządom (radom gmin) nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie 9 marca 2018.

Jak czytamy w uzasadnieniu szczecineckiego projektu Uchwały – wychodzi on naprzeciw postulatom mieszkańców o pozwolenie spożywania napojów alkoholowych na terenie pomiędzy Zamkiem Książąt Pomorskich a jeziorem Trzesiecko, które jest popularnym i lubianym miejscem spotkań mieszkańców Szczecinka.

Przypomnijmy, że podobną uchwałę podjęto w zeszłym roku w Szczecinie. Tamtejsza rada miejska zgodziła się na spożywanie niskoprocentowego alkoholu (do 12%) na terenie szczecińskich bulwarów w ściśle określonych miejscach, tj. Nabrzeżu Celnym i Bulwarze Gdyńskim. Tym samym Szczecin dołączył do takich miast jak Warszawa czy Poznań, gdzie wyznaczone strefy z możliwością spożywania napojów alkoholowych już obowiązywały.
Temat alkoholu poruszany jest od ponad roku również w Kołobrzegu. Ówczesny prezydent miasta Janusz Gromek poprosił na swoim profilu społecznościowym o opinie w tej sprawie. Ostatecznie zaproponowano dwie lokalizacje, gdzie zakaz spożywania mógłby nie obowiązywać, tj. schody przy molo i deptak wzdłuż ul. Sułkowskiego. Radni nie podjęli jednak przygotowanej uchwały i w Kołobrzegu nie ma na dzień dzisiejszy miejsca, gdzie za spożycie alkoholu w przestrzeni publicznej nie groziłyby sankcje.