W Mielnie po raz kolejny odbędzie się największy w Polsce zlot morsów

W Mielnie po raz kolejny odbędzie się największy w Polsce zlot morsów

Morsy i foczki jadą do Mielna

Co roku – zawsze w drugi weekend lutego morsy migrują do Mielna, by oddać się rozrywkom razem z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Nietypowa tradycja ssaków została zaobserwowana po raz pierwszy w 2004 roku i trwa po dziś dzień. Przed nami XVI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie.

Równo o północy 27 stycznia upłynął termin rejestracji na tegoroczny zlot. W bazie jest 4020 morsów i foczek z całego kraju oraz z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii. A to jeszcze nie wszystko bowiem od 6 lutego będzie można kupić jeszcze same wejściówki na Wielką kąpiel w niedzielę.

W programie zlotu przewidziane są gry i zawody sportowe pod wspólną nazwą Turniej mrozoodpornych, kąpiele w baliach z gorącą wodą, taniec przeciwko przemocy czyli One Bilion Rising oraz Bieg o puchar burmistrza Mielna. W ogromnej hali namiotowej usytuowanej na parkingu przy PoloMarkecie odbędzie się wieczór z kabaretem Hrabi, panel dyskusyjny pn. „Ludzie morza” z udziałem Romana Paszke kapitana jachtowego i Marka Dulewicza specjalizującego się w fotografii podwodnej no i wielki bal pod hasłem Wodny świat.

Tradycyjnie w niedzielę 10 lutego ulicami miasta przejdzie parada, w której kluby morsów zaprezentują się w wymyślonych specjalnie na tę okazję strojach. Parada zakończy się wejściem na plażę i wspólną kąpielą w Bałtyku w samo południe.

Zlot Morsów w Mielnie organizowany jest zgodnie z wymogami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dn. 20 marca 2009 r. (Dz. U. 2009 nr 62 poz. 54). Nad bezpieczeństwem uczestników zlotu czuwać będzie w sumie ok. 300 osób: Agencja Ochrony Mienia SOWA z Poznania ( 69 osób ), Straż Miejska, Policja, WOPR ( 70 osób ), straż pożarna, ratownicy z PCK ( 60 osób ) i dwie ekipy medyczne ( 4 lekarzy w tym 2 anestezjologów, 4 pielęgniarki i 1 ratownik medyczny ). Do tego należy dodać 12 osób pracujących w Biurze Zlotu i ok. 50 pracowników technicznych. Kąpiel będzie ochraniana z wody i lądu a każdy uczestnik zlotu otrzyma specjalny katalog zawierający m.in. informacje dot. bezpieczeństwa oraz sygnałów alarmowych w razie pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia. Wszyscy uczestnicy zlotu są ubezpieczeni w zakresie NNW a organizator zlotu w zakresie OC.

Dla przypomnienia: w ubiegłorocznym jubileuszowym XV Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie wzięło udział ok. 3500 morsów, a do wody podczas wspólnej kąpieli weszło 3212 osób.

I chociaż z roku na rok rośnie liczba uczestników zlotów, to nie bijemy żadnego rekordu. Jesteśmy w Księdze Rekordów Guinnessa i jak do tej pory nikt na świecie nie zawalczył o odebranie tytułu Międzynarodowym Zlotom Morsów w Mielnie.

W Mielnie podczas Międzynarodowych Zlotów Morsów dwukrotnie bity był rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu. Po raz pierwszy w lutym 2010 roku, kiedy to do wody weszło 1054 Morsów, a po raz drugi w lutym 2015 roku, kiedy w wodzie zanurzyły się 1799 osoby. Po raz trzeci z rekordami Guinnessa Mielno miało związek w grudniu 2015 r., kiedy to został pobity  rekord – tym razem – w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie. Do wody weszło wówczas 3717 osób w 42 lokalizacjach w Polsce. Rekord został ustanowiony dwukrotną liczbą wymaganych uczestników. Pomysłodawcą, organizatorem oraz składającym wszystkie dokumenty związane z rekordem było Biuro Zlotu Morsów działające obecnie przy Centrum Kultury w Mielnie.

Dwa rekordy Guinnessa ustanowiono w Mielnie. Żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się takim wynikiem.

Inf. Centrum Kultury w Mielnie