Od września przejazdy autobusami miejskimi w Szczecinku mają być bezpłatne

Od września przejazdy autobusami miejskimi w Szczecinku mają być bezpłatne

07.01.2019
Już ponad 100 miast na świecie wprowadziło darmową komunikację miejską. Co ciekawe, około połowa z nich znajduje się w…Polsce. Dotychczas bezpłatne przejazdy wydawały się z góry niemożliwe do zrealizowania, oczywiście ze względów ekonomicznych. Dziś myślenie włodarzy wielu miast zdaje się być zgoła odmienne i coraz częściej skłania samorządy do wdrażania w życie niepraktykowanych i nieznanych wcześniej rozwiązań.
Wzorem stolicy Estonii, Tallinna, w którym komunikacja miejska jest bezpłatna już od kilku lat, podążają kolejne miasta. Dodajmy, że po dwóch latach starań rządu estońskiego, w 2018 r. udało się wprowadzić darmową komunikację autobusową na terenie całego kraju! To pierwsze państwo w Europie, które tego dokonało.

Od pewnego czasu również na Pomorzu Zachodnim pojawiły się darmowe rozwiązania komunikacyjne. Z bezpłatnych przejazdów od 2014 roku korzystają bowiem mieszkańcy Goleniowa i Nowogardu. W Szczecinie, Koszalinie, Świnoujściu i Kołobrzegu za bilety nie muszą płacić np. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych bądź też osoby niepełnosprawne. W Policach od 1 stycznia 2019 r. uruchomiono darmowe przejazdy trzema liniami – Samorządową, Działkową i Plażową.

Od Września tego roku darmowe przejazdy w swoim mieście zapowiedział nowo wybrany burmistrz Szczecinka Daniel Rak. To efekt realizacji jego programu wyborczego, który ogłosił jeszcze jako kandydat w trakcie samorządowej kampanii wyborczej. Wdrożenie tego rozwiązania będzie kosztowało budżet Szczecinka ok. 6 mln złotych rocznie. Będzie bez opłat i ekologicznie. Przed świętami Bożego Narodzenia do miasta trafiło 10 nowych, całkowicie elektrycznych autobusów za ponad 20 mln zł.

Podobnych planów, mimo chęci samorządu, nie udało się wprowadzić w Wałczu, gdzie temat przewijał się już od dłuższego czasu. Mimo przyjęcia przez radę miejską uchwały intencyjnej w tej sprawie, gmina wiejska nie wyraziła chęci współpracy, negatywnie opiniując wspomnianą uchwałę RM. Temat zszedł na dalszy plan, choć obecny burmistrz Maciej Żebrowski nie wyklucza powrotu do tej kwestii w przyszłości.