Mamy „rowerową perełkę” na Velo Baltica

Mamy „rowerową perełkę” na Velo Baltica

Piękna i malownicza, pachnąca lasami i Bałtykiem, łatwa do przejechania i pozostawiająca niezapomniane wrażenia. Rowerowi turyści, którzy jechali z Darłówka do Jarosławca przez Wicie, nie mają wątpliwości, że ten odcinek to prawdziwa reklama roweru i tego jak można aktywnie spędzać wolny czas. Po kilku miesiącach prac blisko 8 km szlak został oficjalnie otwarty. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
Rozpoczyna się we wschodniej części Darłówka, ok. 780 metrów od  mostu nad Wieprzą, biegnie po wale przeciwsztormowym na mierzei jeziora Kopań, a następnie tuż obok plaży, przez las i kładkę nad kanałem łączącym jezioro z Bałtykiem, aż do Wicia i dalej do Jarosławca. To łącznie blisko 8 km nowej trasy rowerowej na trzech odcinkach ( Darłówko –2,5 km, Wicie – Jarosławiec – 4,7 km i Korlino – 0,6 km).
– Otwieramy rowerowy szlak w jednym z najpiękniejszych miejsc bałtyckiego wybrzeża. Niejeden z turystów zsiądzie z roweru, by podziwiać tutejsze widoki i się nimi delektować. Rowerowa infrastruktura już jest, kolejne kilometry powstają, czas na lokalną branżę turystyczną by zbudowała produkty dedykowane właśnie rowerzystom. –  przekonywał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Gmina Darłowo to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznych regionów nadbałtyckich. Piękne piaszczyste plaże to rozkosz dla plażowiczów, przymorskie jeziora jak Bukowo czy Kopań, są bazą do uprawiania windsurfingu czy żeglarstwa, tutejsze okolice to również raj dla wędkarzy. Okoliczne rzeki Wieprza i Grabowa to z kolei popularne szlaki kajakowe. Olbrzymie walory oferuje także gmina Postomino gdzie do szczególnych atrakcji zaliczane są plaże zakończone brzegami klifowymi dochodzącymi miejscami do ponad 30 metrów wysokości. W obu miejscach nie brakuje świetnej bazy noclegowej, ale dodatkową atrakcją może być np. Aquapark w Jarosławcu czy tamtejsza Galeria Rybacka oraz Muzeum Bursztynu. W pobliżu nie brakuje wypożyczalni rowerów. To miejsce stworzone do turystyki aktywnej.
– Jeszcze w lipcu i sierpniu znaczna część odcinków była zakończona, czekały nas odbiory techniczne, oznakowanie trasy, a rowerzystów nie brakowało, miejscami były ich wręcz tłumy. To tylko świetnie rokuje dla tego szlaku. Wielkie podziękowania dla wykonawcy, bo kilka miesięcy wystarczyło ZZDW by zrealizować ten piękny odcinek. Dziękuję również lokalnymi samorządowcom za świetną współpracę, której nie kończymy, gdyż wspólnie zabiegamy w Urzędzie Morskim w Słupsku o kolejny, równie piękny odcinek. – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
Koszt inwestycji to 5,4 mln zł, z czego większość (4,6 mln zł) pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, ale także z Budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (400 tys. zł), gminy Postomino (250 tys. zł) i gminy Darłowo (150 tys. zł). Cała trasa rowerowa z Darłówka do Jarosławca liczy łącznie 16 km. Odcinek jest częścią międzynarodowego szlaku Rowerowego R10 biegnącego wokół Morza Bałtyckiego  o długości 8 tys. km. Na Pomorzu Zachodnim szlak nazwano Velo Baltica i liczy ok. 223 km. z czego ponad 150km trasy jest już wykonana, wymaga oznakowania oraz ewentualnie niewielkich dostosowań.
W najbliższych latach na Pomorzu Zachodnim zbudujemy spójną sieć 1100km tras rowerowych na wzór sieci niemieckiej. Nowe inwestycje zaczynają łączyć istniejącą infrastrukturę. Naszym celem jest zaoferowanie mieszkańcom oraz turystom bezpiecznych i komfortowych wakacji na rowerze, nawet 2 tygodniowych, z całą rodziną. Cel ambitny, ale z każdym oddanym kilometrem coraz bardziej realny. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie udało się także zrealizować odcinek Łazy – Osieki – Iwięcino, a trasa Pleśna – Mielno czeka na dopełnienie ostatnich formalności przez Ministerstwo Rozwoju. Coraz bliżej ukończenia są dokumentacje na oznakowanie i budowę niewielkich, brakujących odcinków w Darłowie, Marszewie czy Mielnie. Urząd Marszałkowski wspólnie z samorządowcami z Darłowa i Postomina zabiega w Urzędzie Morskim w Słupsku o realizację trasy z Łaz do Dąbkowic, która była by przysłowiową „wisienką” na rowerowym torcie o nazwie Velo Baltica.

inf., zdj. UM Szczecin