W Złocieńcu można podziwiać wystawę malarską pt. „Sekretne życie Drawy”

W Złocieńcu można podziwiać wystawę malarską pt. „Sekretne życie Drawy”

Wernisażem wystawy „Sekretne życie Drawy” uroczyście podsumowano warsztaty malarstwa wielkoformatowego. W plenerze, w scenerii rzeki Drawy, na polu biwakowym przy stanicy wodnej w Złocieńcu można do końca sierpnia obejrzeć powstałe obrazy.

Przez dziesięć dni pod okiem instruktorki i pomysłodawczyni warsztatów Agnieszki Świerczek młodzież i dorośli tworzyli projekty obrazów pod wspólnym hasłem. W kolejnym etapie przenosili na płótno o wymiarach 2×3 metry. Inspiracją do działania była rzeka, natura i przyroda. Uczestnicy posiłkowali się nie tylko spacerem nad rzekę, ale też pięknymi zdjęciami Elżbiety Frankowskiej i tekstami poezji Czesława Miłosza.

Autorami obrazów są: obraz 1 – Celina Penc i Zuzanna Penc, obraz 2 – Natalia Swędzikiewicz i Oliwia Swędzikiewicz, obraz 3 – Agnieszka Reczko i Ryszarda Jankowska-Reczko, obraz 4 – Blanka Chmielewska, obraz 5 – Elżbieta Majewska.

Każdy z obrazów jest inny, prezentuje inny styl i spojrzenie na temat, oddając jednocześnie spójną myśl. Praca Natalii i Oliwii to wiosenna personifikacja rzeki. Obraz Agnieszki i Rysi to zbliżenie na roślinność Drawy i połączenie z elementem magii. Wprawne oko doliczy się czternastu maleńkich wróżek. Ela stylistycznie nawiązuje do wczesnych prac Klimta i portretu dwóch wodnych bogiń. Celina i Zuza w swojej pracy zastosowały bajkowy efekt lustra. Blanka użyła płaskich plam koloru i pewnej surowości wyrazu osiągając efekt głębi.

Spotkanie uświetnił koncert oraz wspólne śpiewanie z dwudziestoosobowym zespołem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Złocieńcu. Warsztaty malarstwa wielkoformatowego realizowaliśmy w ramach projektu, który został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Złocieńcu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Drawskiego.

Tekst: Monika Kuczyńska

Zdjęcia: Ela Kordek

Złocieniecki Ośrodek Kultury