Poszukiwani artyści

Poszukiwani artyści

Pomorze Zachodnie pełne jest młodych artystycznych talentów. Nagrywają płyty, kręcą filmy, wystawiają spektakle, tworzą obrazy, żywe performance’y. Stypendia marszałka województwa dla młodych artystów to jeden ze sposobów by wesprzeć ich aktywność. Właśnie ruszył nabór wniosków, które składać można do 5 marca br. Funkcjonujące od kilku lat stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną to szansa na zrealizowanie własnego projektu. Młodzi artyści ubiegający się stypendium przedstawiają plan konkretnego przedsięwzięcia artystycznego. Trzech artystów, których zadania zostaną najwyżej ocenione przez komisję, otrzyma po 12 tys. zł na ich realizację. O stypendia mogą ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego, nie ukończyły 35 roku życia, są absolwentami uczelni artystycznej lub studentami ostatniego roku tej uczelni.
– Młodzi artyści mają niesamowite pomysły, właściwie we wszystkich płaszczyznach, na jakich można się realizować twórczo. Dla mnie za każdym razem to duża ekscytacja, kiedy poznaję stypendystów. Staramy się też, aby nasza współpraca nie kończyła się razem z wykonaniem stypendialnego projektu. Czekamy na Wasze zgłoszenia – zachęca marszałek Olgierd Geblewicz. Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 r. Co roku przeznaczanych jest na ten cel 36 tys. zł. Trójka laureatów otrzymuje po 12 tys. na realizację swoich działań artystycznych. Szczegóły dotyczące składania wniosków na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: http://bit.ly/Stypendia_Artystyczne_UMWZ_2018.
W zeszłym roku stypendystami zostali Oskar Chmioła, który przeprowadził cykl wystąpień na żywo, które następnie zostały wydane w formie płyty wideo. Mateusz Czarnowski zrealizował projekt muzyczny „Nuty odzyskane”, a Krzysztof Popiołek przedstawił spektakl teatralny  „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu”.

inf. UM Województwa Zachodnioppomorskiego