Powstają nowe trasy rowerowe na Pomorzu

Powstają nowe trasy rowerowe na Pomorzu

Projekt realizowany przez samorząd województwa zachodniopomorskiego przewiduje wybudowanie trasy rowerowej Szczecinek – Borne Sulinowo – Biały Bór. Wspomniany odcinek będzie stanowił element tzw. Trasy Pojeziernej, która na mapie województwa została oznaczona jako jedna z tras priorytetowych. Pozostałe trzy trasy priorytetowe to: Trasa Nadmorska, Trasa Bałtyk Wałcz oraz Trasa Myśla – Tywa – Odra – Zalew.

Wczoraj (24.01) w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego poświęcone realizacji projektu. Uczestniczyli w nim m.in.: starosta szczecinecki Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kotschy, wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas,  wiceburmistrz Bornego Sulinowa Bogdan Korpal oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Włodzimierz Fil.

Pełnomocnik Marszałka ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowatarska przedstawiła wstępy projekt dotyczący trasy rowerowej wiodącej przez teren naszego powiatu. Koncepcja sieci tras rowerowych zakłada, iż będzie ona przebiegała wzdłuż głównych dróg, po liniach kolejowych, po wałach, drogami serwisowymi i bocznymi, a także parkowymi alejami. Projekt jest jednak wariantem preferowanym, przygotowanym przez Urząd Marszałkowski. Spotkanie miało na celu uwzględnienie wszelkich sugestii lokalnych samorządów. Któż bowiem zna lepiej charakterystykę terenową powiatu i poszczególnych gmin jak nie ich włodarze? Wiele czasu podczas dyskusji poświęcono również turystycznym atrakcjom, które powinny znaleźć się na mapie rowerowego szlaku.

Współpraca z samorządem województwa zakłada, iż po jego stronie pozostanie opracowanie koncepcji realizacji przedsięwzięcia, dokumentacji oraz pozyskanie dofinansowania i partycypacja finansowa w kosztach budowy, a także oznakowanie dojazdu do atrakcji o randze wojewódzkiej. Natomiast uczestniczące w projekcie powiaty i gminy partycypują w kosztach przedsięwzięcia, odpowiadają za pozyskanie gruntów pod inwestycje, utrzymanie tras rowerowych,  a także zaopatrzenie ich w miejsca odpoczynku i atrakcje, oraz odpowiednie oznakowanie.

Samorząd województwa już niebawem rozpocznie pracę nad niezbędną dokumentacją. Prawdopodobnie cykliści z naszego powiatu nową trasą będą się mogli cieszyć już w 2019 roku.

inf. Piotr Rozmus – Starostwo Powiatowe Szczecinek