Społecznicy z Kołobrzegu – do dzieła!

Społecznicy z Kołobrzegu – do dzieła!

Zaczyna się od pomysłu i tym razem na pomyśle się nie skończy! Dzięki mikrograntom w ramach Programu Społecznik wsparcie dla akcji charytatywnej, pomoc osobom starszym czy integracja międzysąsiedzka są na wyciągnięcie ręki. Program „Społecznik” wzbudza olbrzymie zainteresowanie wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Nie inaczej było również w Świdwinie, który odwiedziła Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

– Wielką zaletą Społecznika jest, że szansę wsparcia otrzymają Ci, którzy do tej pory tej szansy po prostu nie mieli. Wyciągamy rękę do grup nieformalnych z wielu małych i najodleglejszych miejscowości. Takich przykładów prężnych aktywistów nie brakuje, znam przykłady rewitalizacji wsi czy działań prozdrowotnych. Zaczęło się od pomysłu kilku osób, które zaangażowały już dziesiątki innych. – powiedział Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Kilkudziesięciu aktywistów, członków organizacji pozarządowych, miłośników sportu, historii i działania na rzecz drugiego człowieka zainteresowały środki uruchomione przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Celem jest wsparcie ponad 500 inicjatyw, które pomogą w budowie kapitału społecznego na Pomorzu Zachodnim. Województwo Zachodniopomorskie jest pionierem takich działań w Polsce. Program jest rozwinięciem dotychczasowej współpracy z NGO.

Mikrogranty mogą być przeznaczone m.in. na akcje charytatywne, sąsiedzkie czy tworzenie małej infrastruktury. Wnioski podlegają ocenie formalnej Komisji składającej się z przedstawicieli Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, Radnych Sejmiku Województwa, przedstawicieli środowisk, samorządów, ekspertów i operatora – czyli Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Działania objęte wsparcie powinny zostać zrealizowane do końca listopada 2017 r.

Do skorzystania z Programu Społecznik zachęca również Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz – Realizujemy wiele spektakularnych inwestycji, a widzimy, że zdolność ludzi do współpracy i kooperacji na rzecz rozwiązywania problemów wciąż może być barierą. Wiele programów wspierających aktywność społeczną jest mocno sformalizowana. Społecznik to małe pieniądze dla jak największej grupy ludzi, jak największej ilości środowisk. – wyjaśnia marszałek Geblewicz.

Animatorem programu Społecznik w powiecie Kołobrzeskim jest Jakub Kowalik, z którym można się skontaktować pod nr. tel. 882 651 375 , a także pisząc na adres j.kowalik@karrsa.pl . Osoby zainteresowane „Społecznikiem” mogą się także kontaktować z operatorem Programu – KARR (94 341 63 30, spolecznik2017@karrsa.pl ). Szczegóły na stronie www.karrsa.eu .